Showing posts with label Cheap. Show all posts
Showing posts with label Cheap. Show all posts

Sunday, January 20, 2013

Be a Thrifty lazy shopper

     I'm lazy. It's true. I'd rather not have to do anything that is going to be too time consuming or complicated. Years ago I found 2 websites that I really loved. They did all the thrifty work for me.
     http://www.couponmom.com/ Coupon mom is a great website! It's been around for a long time. I first signed up in 2008 or so. It is FREE. This site matches internet coupons and Sunday paper coupons with sales in your area. It's very helpful so you can see what to stock up on. You can even print out a list! (The site tells you the date and what section the coupons were in. So you don't have to clip all your coupons. You can clip as you go. )
     http://www.slickdeals.net/  This site can be a little confusing. But the forums are great. If you are looking for a deal... you'll find it here. You have to sign up to post but not to lurk. The forums will tell you the ins and outs of shopping for deals at places like CVS, Walgreens, and Rite Aid to best take advantage of the coupon and rebate programs.
    Search.Engine of your choice is the 3rd "site" that will save you $. (I vote swagbucks because it will reward you for searching.)  Before you make a purchase online, check for a coupon code! I always do this and I love when I get free shipping or an extra 10% off on an item I was going to buy anyway.
     I'm also a firm believer in price comparing.  The most recent example is the serger thread I purchased this month. A person was selling off all her home business's craft supplies. She was selling Serger thread for $2 a cone plush shipping. Some were new and some were partially used cones. She wanted to ship flat rate.($11.35) Normally that is a good deal as they cost $4.50 each, but I decided to check it against retail. Jo-Ann's happened to be having a sale... Maxilock Serger thread was $2.29 a cone and other kind was $1.99 a cone. But a few second search, I found a free shipping code.  It was cheaper to buy new on sale than used. I went with the better deal which was Jo-ann's. It is reasons like this that I always check before I buy.

If your going to spend money... spend the least amount possible to get what you want! Have a great Thrifty Day!

Friday, January 18, 2013

The 4 thrify vegetables for a budget

     In my last post, I talked about how it was possible to have a meal for under $1 per person. So today, I thought I'd talk about vegetables. There are certain veggies that are great for extending a budget and can be used in a variety of recipes. I normally buy certain staple vegetables and then I buy other vegetables or fruit according to price/sales. My prices might be different than yours. We live in a pretty low cost of living area.
     The Onion... I buy them by the bag BUT I always compare prices. Sometime it is cheaper to buy them individually than by the bag. I have a wooden potato box that has an onion drawer. It has vents in the back. These are normally found in the South in the US. I bought mine at an estate sale in Tennessee for under $5 many years ago. Onions are great because they add flavor. I normally can get a 3lb bag for $2.
     The Potato... I think it has gotten a bad wrap from people. It is often considered unhealthy but it's not a fattening food! One medium potato only has 161 calories. It is a great extender and side dish. It can be baked, bbqed, broiled, fried, and put in soups. A potato is gluten free.  It stores very well and doesn't require refrigeration. If you are trying to reduce your grocery budget, potatoes are something you should throw in the cart. I can get a 5lb bag for under $3.
     The Carrot.... They are yummy raw or cooked. It doesn't matter what you are cooking because you can almost always throw some carrots in to extend it. Chop them into tiny little cubes and put them in your Spanish rice. Slice them into your favorite soup. Cut them into sticks or on the diagonal for an Asian stir-fry. Bake them with a little brown sugar, raisins, and cinnamon for dessert or just a side dish your kids will actually eat.   You can even grate them and add it to bread, spaghetti sauce, or casseroles. They are pretty cheap usually less than $1 a lb for regular carrots. Even if you buy the pre-cut waffle carrots or precut "baby" carrots in the bag, they are still a great deal! They are a very healthy "convenience" food.
    The Celery ... It is another versatile veggie that is good raw or cooked. It adds flavor and is another great extender. It lasts a long time in the fridge. I use the leaves in gravy or places where I just want a light flavor. Celery gets added to casseroles, Asian stirfrys (depending),  and to soups. I can buy bunch of stalks of celery for under $1.25. I'm not really sure if "bunch of stalks" is the right term for celery. But a head of celery doesn't seem right either.

Total cost is under $7! I buy them as needed so I might go through one celery every 2 to 3 weeks, potatoes 2 weeks to a month (Sometimes I buy 10lb bags or larger. I adjust what I cook so they all get used), carrots every 2 weeks (depending on if I buy a 2lb, 1lb, or "splurge" and buy a combo of baby carrots and regular), and 1 bag of onion lasts 3-4 weeks. I might buy them all at once or scattered through out the month. 

*Tonight for dinner we will be having turkey, gravy, and  mashed potatoes casserole with a broccoli slaw. I'll be using all 4 of the budget veggies.
Approx cost.(I'm just guessing at some of the prices because I'm not going to get my scale out to weigh the onion, celery leaves etc to calculate the real % cost. It's probably over the true cost. For anything negligible I'm making it a penny. )
Casserole
$1.08 for turkey (see yesterdays blog)
$0.50 1/2 box of broth (I got it for $1 at the dollar tree. Free of MSG!)
$.05 some celery leaves
$.25 some onion 
$.01 garlic powder (I bought a 1 lb container at the dollar tree.)
$.60 for 1 lb of potatoes (appox 5 med. potatoes)
$.12 for 2 tbs of butter. (I buy it in the box. for $2)
$.01 salt
$.01 pepper 
$.01 pepperika
$.05 corn starch
Total $2.44

Broccoli Slaw
$. 30 Fresh Broccoli stems chopped into fine sticks.(I use the tops for other dishes and big stems for slaw or stirfrys. For me, being thrifty is trying not to waste something that is usable.)
$.20 2 carrots chopped into fine sticks.
$.18 Italian Dressing about 1/8 of a bottle. (I think I paid $1.50 for the bottle.)
Total $ 0.68

Dinner total $3.12 for a family of 4. Another meal for under a $1 a person! (I expect to have some leftovers from this meal so a lunch for 1 or 2 of us the following day. But I'm not going to calculate that in.)